Pagina 1 van 2

Hevig trillen boven de 100+ km/h

Geplaatst: 21.11.2011 - 11:27
door sju_art
Auto trilde ook op de zomerbanden welke helemaal op waren. Auto trok naar rechts ook na het uitlijnen (was eerst even goed). Auto had wisselend last van trillingen, maar op hoge snelheid meer dan op lage. Het kon bijvoorbeeld voorkomen dat er zelfs al een "schommeling" merkbaar was bij 50-60 km/h die na verloop verdween. Datw as op de zomerbanden met 17"thethys velgen.

Maar nu;
Auto is met de winterbanden (16" stalen velgen) wissel gebalanceerd en uitgelijnd (rapport aanwezig). Monteur was gewezen op een mogelijk niet gecentreerd stuurhuis (Tip van Ramon), maar gaf aan niks "afwijkends" te hebben gevonden.

Trillen begint vanaf 80 km/h, maar is dan nog acceptabel, bij versnellen en afwisselend bij constante snelheid (vanaf 100 km/h), trilt de auto hevig. Het stuur trilt heel erg, maar je voelt en ziet het ook in de stoelen. De bijrijders stoel trilt soms zelfs zo hevig dat deze gaat klapperen en geluid produceert.

Op constante snelheid vanaf 130 km/h is het trillen te oncomfortabel en 150-160 km/h is het echt niet normaal meer.

Hij trekt wel minder naar rechts, maar ik verwacht dat dit naar verloop van tijd ook weer zal verslechteren.

Naast dat ik de garage op de hoogte stel (rekening 179 euro voor monteren, balanceren, uitlijnen en inspecteren), vraag ik jullie om advies in welke richting te zoeken. Kent iemand deze symptomen? Iemand hier ervaring mee?

Geplaatst: 21.11.2011 - 11:35
door 945i
Ja, ga terug of zoek een andere garage, dat snap je zelf toch ook wel? :roll:

Geplaatst: 21.11.2011 - 11:43
door edraket
Wat bedoel je met een niet gecentreerd stuurhuis? Deze kan er maar op een manier op, en de bouten centreren het stuurhuis automatisch!

Geplaatst: 21.11.2011 - 12:06
door Doeke Dobma
Hoe staat het met de rest van de ophanging, draagarmrubbers??

Geplaatst: 21.11.2011 - 16:35
door sju_art
Ik heb een afspraak gemaakt bij de lokale volvo specialist. Deze week breng ik hem even langs voor een impressie. Volgende week gaan ze de boel inspecteren;
Draagarm rubbers e.d. zullen daarbij ook meegenomen worden.

Wat betreft het stuurhuis centreren;
Dit had ik van Ramon begrepen, wellicht gebruik ik de verkeerde termen.

Geplaatst: 21.11.2011 - 16:51
door Ramon&Ramon
edraket schreef:Wat bedoel je met een niet gecentreerd stuurhuis? Deze kan er maar op een manier op, en de bouten centreren het stuurhuis automatisch!
Hij is dusdanig uitgelijnd dat hij verder naar rechts stuurt dan naar links,als je de ene spoorstang veel verder uitdraait bij het uitlijnen,dan de ander, klopt er dus niet veel meer van.
Als je het stuurhuis in de middenstand zet precies,dan moeten de wielen recht staan,draai je de linker spoorstang veel verder uit dan de rechtse dan ben je de middenstand dus kwijt en stuurt hij de ene kant verder dan de andere kant.
En dat is niet de bedoeling..

Geplaatst: 21.11.2011 - 17:44
door 945i
Maar daar gaat hij niet van trillen boven de 80km/h, of hij moet banden "afraspen..".

Geplaatst: 21.11.2011 - 19:24
door Mrlten
Heb je de banden dynamisch (heet dat zo?) laten balanceren, dus met de banden aan de auto vast? Misschien dat er onbalans in één van de aandrijfassen zit.

Merk je verder ook dat wanneer je met constante snelheid in een lange flauwe bocht rijdt, dat het trillen steeds toeneemt en weer afneemt?

Wel een lastig probleem, ik heb vroeger een Peugeot 307 gehad die altijd trilde in het stuur. Gigantisch irritant was dat!

Geplaatst: 21.11.2011 - 21:27
door Rippie V70
zijn je stalen velgen originele?
en zitten ze goed om de naaf. als ze niet goed gecentreerd zitten heb je hoogteslag en gaat alles als een dolle trillen!

Geplaatst: 21.11.2011 - 22:04
door edraket
Ramon&Ramon schreef:
edraket schreef:Wat bedoel je met een niet gecentreerd stuurhuis? Deze kan er maar op een manier op, en de bouten centreren het stuurhuis automatisch!
Hij is dusdanig uitgelijnd dat hij verder naar rechts stuurt dan naar links,als je de ene spoorstang veel verder uitdraait bij het uitlijnen,dan de ander, klopt er dus niet veel meer van.
Als je het stuurhuis in de middenstand zet precies,dan moeten de wielen recht staan,draai je de linker spoorstang veel verder uit dan de rechtse dan ben je de middenstand dus kwijt en stuurt hij de ene kant verder dan de andere kant.
En dat is niet de bedoeling..
Maar dan zou je je stuur recht moeten krijgen door het stuur te demonteren en een tandje (of meer) te verplaatsen. Anders kun je de spoorstangen toch niet anders stellen? Het stuurhuis zelf is toch nauwelijks te bewegen op de bouten?

Geplaatst: 21.11.2011 - 23:38
door MN-NL
Volgens mij draai je eerst het stuur van uiterst links naar uiterst rechts: aantal slagen tellen.

Dan in het midden zetten: de stand die Ramon, of is het Ramon, bedoelt. Hier fixeren. Het stuur ZOU dan ook 'recht' moeten staan. Is dat niet het geval, dan is er al eens door beun iets gecorrigeerd. Dan moet je inderdaad het stuur anders op de naaf monteren.

Dan links en rechts uitlijnen. Nu zou de auto rechtdoor moeten rijden, met naar links en naar rechts dezelfde maximale stuuruitslag, en en het stuur 'recht' als je rechtdoor rijdt.

(meestal zijn ze zo ook uit de fabriek gekomen :-))

Geplaatst: 21.11.2011 - 23:41
door 945i
Heeft alleen niks met het trillen te maken.

Geplaatst: 21.11.2011 - 23:47
door MN-NL
Eens.

Maar je hebt in ieder geval het trillende stuur horizontaal voor je neus....



Vwb de trilling: wielen zitten zo rond de 80~90 kmh in de eerste harmonische frequentie, daar merk je sterk de onbalans. Daar rijd je doorheen tot je bij 1,5 keer die snelheid een volgende harmonische tegenkomt. Bij 2 keer....etc.

Daartussenin is het meestal een stuk rustiger qua trillingen als het de wielen betreft.

Oftewel: moeten we het hier wel bij de wielen zoeken?

Time will tell gezien de afspraak bij de specialist.

Geplaatst: 22.11.2011 - 07:45
door sju_art
Allen,

bedankt voor de input.

Stuurhuis word onderzocht straks omdat Ramon dit opmerkte; als het niet goed zit moet hetw orden gefixed.

Wat betreft het onderzoek naar de oorzaak; wielen, assen, rubbers, motorsteunen etc; de specialist kent hopelijk wat gevallen. En wie weet is alles verkeerd :P...

Geplaatst: 22.11.2011 - 12:45
door toppertje
en wie weet,vinden ze niets!.....

Geplaatst: 22.11.2011 - 14:43
door sju_art
Mja dat zou wel heel bitter zijn, maar dat is mogelijk. Dan moet ik dan maar zien wat ik doe.

Geplaatst: 22.11.2011 - 14:52
door Broabander
Bij mijn 850 met oude velgen begon hij vanaf 130+ te trillen, Op 150 was het wat minder en daarna weer erger, daarom ook maar niet te vaak gedaan. Dacht dat het aan de uitlijning lag omdat hij een iets naar rechts trekt. Rijd nu twee dagen met originele stalen velgen en ik merk dat het trillen nu bijna weg is. Zelfs op 190km/u is het nog niet zo erg als eerst bij 130-140. Trekt nog wel een ietsje naar rechts maar minder, moet dus nog wel uitgelijnd worden. Dus als het niet aan je stuurhuis en je stangen en rubbers ligt zou ik toch nog eens kijken naar de wielen.

Geplaatst: 22.11.2011 - 15:07
door Ramon&Ramon
945i schreef:Heeft alleen niks met het trillen te maken.
Nee,inderdaad,het heeft niets met trillen te maken,maar het stuur moet je inderdaad los halen en er weer echt op monteren.

Geplaatst: 22.11.2011 - 15:09
door Ramon&Ramon
sju_art schreef:Allen,

bedankt voor de input.

Stuurhuis word onderzocht straks omdat Ramon dit opmerkte; als het niet goed zit moet hetw orden gefixed.

Wat betreft het onderzoek naar de oorzaak; wielen, assen, rubbers, motorsteunen etc; de specialist kent hopelijk wat gevallen. En wie weet is alles verkeerd :P...
Heb je de voorbanden al vervangen dan?,want die waren niet meer top!

Geplaatst: 22.11.2011 - 15:51
door bart simpson
zijn de velgen de gode maat qua ET en naafgat?