ES ombouwen naar een Turbo. Dit is een hele tijdrovende klus. Ik heb het al eerder gedaan. Kostte me (als ervaren monteur) ongeveer 5 dagen tijd. Het is namelijk niet alleen een questie van motor erin leggen, er komen nog veel meer dingen bij kijken.
Heel duur hoeft het trouwens niet te zijn. Ik was geloof ik voor 350E klaar, dat was inclusief donor met complete motor (80000km) en kabelboom. Dit is wel een vereiste, want als je alle onderdelen los moet gaan kopen ben je veel duurder uit.
Begin met het verwijderen van de motor uit de ES. Als je deze eruit hebt moet je ook de stabilisatorstang, aandrijfassen, kabelboom van motor (niet van verlichting die komt rechts motorruimte in) accubak, kvsreservoir, radiateur, en eventueel de remmen verwijderen. Zorg er gewoon voor dat de complete motorruimte leeg is.
Je zal een aantal gaten moeten boren voor vaccuumslangen en volgens mij ook voor intercoolerslangen (weet ik niet meer zeker). Ook als er een koolstoffilter in de auto zit moet je hier bevestigingspunten maken en een aantal gaten boren.
Ik kan een complete beschrijving maken maar als je gewoon de complete turbo donor nabouwd, dan lukt het vanzelf wel. Ik zal hier enkel wat tips geven zodat je niet steeds de motor eruit moet halen. Let wel het is alweer bijna 4 jaar geleden dat ik de ombouw heb gedaan dus ik kan wat dingen vergeten.
Je moet zowieso de stabi hebben van een turbo. De Es past niet want die mist een uitsparing voor de turbo. Met andere woorden de vorm is anders. Je moet ruimte maken voor de versnellingsbak, deze is breder. Je kunt een uitsparing in de linker chassisbalk slijpen en opnieuw dichtlassen, maar het werkt ook prima als je met een moker een dikke deuk in je chassisbalk ramt. Dan kan de bak er net tussen. Ook moet je een bevestiging maken voor de extra waterpomp. Deze komt ook op je linkerchassisbalk.
Verder zijn alle ophangpunten wel hetzelfde dus je kunt de motor gewoon laten zakken en vastmaken. Zorg ervoor de je alle draden weer op de juiste plek vastmaakt. Anders gaat de auto het NOOIT doen.
Ik heb de brandstofpomp niet vervangen. Deze is exact hetzelfde dus ik vond dat niet nodig. Het zou kunnen dat jij wel een ander exemplaar hebt, in dat geval zou ik hem vervangen. Te weinig brandstof is slecht voor de motor, of je moet van gaten in je zuigers houden! :evil:
Ook moet je voor het koolstoffilter nog een leiding naar de brandstofvulopening leggen. Wat die precies doet weet ik niet, maar alles wat daar zit is anders dan bij ES, dus vervangen die handel.
Als je dit allemaal voor elkaar hebt ben je inmiddels 1,5 dag verder, dus heb je nog een halve dag voor de aandrijfassen en om te zorgen dat dat de auto weer op zijn wielen staat. Dit ga je niet redden, dus na 3 dagen staat de auto weer precies hoe je bent begonnen. Behalve dan dat er een turbo blok in ligt. De auto kan trouwens nog niet starten.
Interieur.....
Sloop het halve dashboard uit elkaar dat je bij alle kabelbomen kunt komen. Ga niet de hele kabelboom vervangen, dit is onbegonnen werk. Het makkelijste is om de kabelboom die van de motor komt pas te maken op de kabelboom in de ES. Zegmaar degene die de klokkenwinkel etc aanstuurt. Je gebruikt dus wel de ECU van de turbo, maar de stekker die van de ECU wordt aangesloten op de rest van de auto past niet. Ik ben 2 dagen bezig geweest met diverse electronische schemas en een multimeter om alle draden op de juiste plek te krijgen en aan te sluiten. Verder moet je nog vaccuum leidingen leggen voor het aansturen van de turbometer in het dashboard en een t-stuk om ook de leiding naar de ECU die in de middentunnel ligt aan te sluiten.
Om de toerenteller aan te sluiten moet je een directe draad leggen vanaf de ECU naar de toerenteller om deze een signaal te geven. Ik heb geen idee meer welke pinning en waar die gesoldeerd moet worden op de toerenteller, maar als je dit niet doet werkt je toerenteller niet. Toerentalsignaal komt namelijk vanaf de ECU.
Het infocenter doet het wel, alleen deden de verbruiksmeters het niet meer. Deze geeft constant 24,5l/100km aan als verbruik, dus je actieradius kopt ook niet meer. Dit heb ik nooit kunnen verhelpen.
Als je dit allemaal voor elkaar hebt dat werkt het ongeveer wel en zou de auto moeten kunnen starten. Je moet natuurlijk wel een uitlaat van een turbo hebben en ook heel belangrijk de downpipe vanaf de turbo naar de kat.
Even kort samengevat. Als je sleutelen heeeeel leuk vindt en je heb technische kennis (alles) en je kunt aan een donor komen en je ES is qua plaatwerk en lak nog zo goed dat je hem niet kwijt wilt. Ga lekker de auto ombouwen naar turbo.
Als je geen of weinig technische kennis hebt en geen vrienden die je een week willen helpen, geen donor hebt waar alle onderdelen uit gehaald kunnen worden en je kunt niet leven met een infocenter wat geen noemenswaardige functie meer heeft, begin er niet aan. Het is ontzettend veel werk en je kunt je prima ES helemaal naar de balle helpen. In dat geval verkoop je ES en koop een mooie turbo.
Ik heb er nogsteeds spijt van dat ik mijn ESTurbo ooit verkocht heb was ik denk toch wel een van de mooiste 86ers die er rond reden. *kuchkuch*
Voor eventueel nog wat fotos van de ombouw ga naar onderstaande link. Heb niet heel veel fotos gemaakt, maar je kunt wel een idee krijgen. klik links op "ES to Turbo"
http://members.chello.nl/~j.sertons/
Gr. Ted