Pagina 1 van 1

XC90 tokkend geluid achter

Geplaatst: 14.06.2013 - 17:59
door Armin
Een kennis van mij heeft een XC90 2.5t van 2003, en deze maakt een tokkelend geluid in bochten.

Het geluid doet zich voor wanneer een bocht gemaakt wordt, rechtuit is het geluid weg (of niet hoorbaar). Het geluid gaat sneller naarmate de snelheid hoger is.
Ik heb meegereden met hem en het is hoorbaar van de achterkant van de auto. Het geluid is buiten beter hoorbaar dan in de auto.
De dealer heeft vermeld dat het de haakse overbrenging zou zijn, maar mijn inziens zou je het geluid dan van voor horen en ook voelbaar in de auto en geen verschil geven of er een bocht gemaakt wordt of rechtuit rijden.
Ik ben onder de auto gekropen om te voelen of er speling zou zitten op de cardanas, maar hier zit geen speling op.

Het verschil in profiel diepte tussen voorwielen en achterwielen is 0,5 mm., en deze zijn onlangs gewisseld van voor naar achter (hiermee is het geluid niet verdwenen of veranderd).

Ik heb het forum door gezocht maar ik kan niet echt een soortgelijk probleem vinden.

Waar zou ik het probleem moeten zoeken?

Geplaatst: 14.06.2013 - 18:07
door lint
Kan wiellager zijn, maar ook de haakse overbrenging naar het achterdifferentieel, dat is wat de dealer bedoeld.

Geplaatst: 14.06.2013 - 18:20
door Armin
Maar zou je een rot wiellager niet altijd horen?

De haakse overbrenging achter bedoel je de cardan klok mee?

Geplaatst: 14.06.2013 - 18:47
door lint
Armin schreef:Maar zou je een rot wiellager niet altijd horen?

Een versleten wiellager hoor je het best bij belasting in de bochten.

De haakse overbrenging achter bedoel je de cardan klok mee?
Nee, ik bedoel de mof van de cardanas in het differentieel, die is wel eens versleten.

Geplaatst: 14.06.2013 - 19:31
door Armin
lint schreef:
Armin schreef:Maar zou je een rot wiellager niet altijd horen?

Een versleten wiellager hoor je het best bij belasting in de bochten.

De haakse overbrenging achter bedoel je de cardan klok mee?
Nee, ik bedoel de mof van de cardanas in het differentieel, die is wel eens versleten.
ik had begrepen dat je die mof kon testen door aan de aandrijf as proberen te draaien en kijken of er speling op zit.
Of is er nog een andere manier om de te testen zonder deze uit elkaar te schroeven?

Geplaatst: 14.06.2013 - 19:59
door lint
Volgens mij is visuele controle van de mof alleen mogelijk na demontage.

Geplaatst: 14.06.2013 - 22:25
door pimsam
Een wiellager zoemt. Dit wordt erger naarmate de snelheid toeneemt. Ook in bochten kan het zoemen erger worden maar dat is niet altijd het geval.
Controle is eenvoudig: op een brug plaatsen (wielen van de grond) en gas geven.

Tokkelend geluid duidt vaak een versleten homokineet. Ik weet niet of die bij een XC90 los te vervangen zijn of dat een complete aandrijfas vervangen moet worden. Oorzaak is meestal doorrijden met een gescheurde ashoes.

Geplaatst: 15.06.2013 - 20:13
door Armin
pimsam schreef:Een wiellager zoemt. Dit wordt erger naarmate de snelheid toeneemt. Ook in bochten kan het zoemen erger worden maar dat is niet altijd het geval.
Controle is eenvoudig: op een brug plaatsen (wielen van de grond) en gas geven.

Tokkelend geluid duidt vaak een versleten homokineet. Ik weet niet of die bij een XC90 los te vervangen zijn of dat een complete aandrijfas vervangen moet worden. Oorzaak is meestal doorrijden met een gescheurde ashoes.
het geluid van een wiellager herken ik inderdaad. Dat lijkt inderdaad meer op extreem gecupte banden qua geluid.

Een homokineet klinkt qua geluid inderdaad zoals dit. Als je ook de bocht neemt maar stapvoets hoor je het ook maar dan is het tokkelen heel langzaam achter elkaar (snelheids afhankelijk).

Maar ik weet dus niet wat voor een geluid je hoort als het cardan of die moffen kapot zou zijn.

Geplaatst: 15.06.2013 - 23:07
door jaapburg
Als die mof kapot is kun je de cardanas ronddraaien als de automaat in p staat. Als je hem niet kunt draaien is hij dus nog heel.

Geplaatst: 19.06.2013 - 12:08
door Armin
Ik ben net bij een garagebedrijf geweest (niet Volvo-dealer of specialist, wel ervaring met 4WD).
De cardanas blijkt dus wel te draaien met de wielen op de grond, dit gaat zelfs redelijk licht.

Als je aan het rechter wiel draait gaat het linker wiel tegengesteld draaien. Draai je aan beide wielen, of staat er 1 wiel op de grond, draait het wiel welke los is van de grond soepel rondt maar draait de cardanas niet mee (Nu weet ik ook niet of dit wel werkt met de Haldex ertussen).

Ook hebben we alle 4 de wielen los van de grond gehad, en de achterwiel aandrijving werkt dus niet. op het moment dat je dus gas geeft met de wielen los van de grond gaan de voorwielen gewoon draaien, de achterwielen blijven stil staan. Ook de cardanas draait niet mee (volgens mij moet deze altijd wel aangedreven worden tot aan de Haldex.

Moeten we toch beginnen aan de haakse overbrenging vóór?
En dan is het tokkelend geluid nog niet weg.

Geplaatst: 19.06.2013 - 21:13
door jaapburg
Klopt, als je cardan niet mee draait brengt de haakse overbrenging niks meer over, dit kan ook alleen de bus zijn!

Bij mij was alleen de bus kapot, en ik heb ervoor gekozen de haakse overbrenging te laten voor wat het is, met de nieuwe bus had ik weer awd. Als je vertanding van de haakse overbrenging er nog goed uit ziet, gewoon nieuwe bus erop... voor het geld van een nieuwe overbrenging kan je wel 10x een nieuwe bus kopen ;)

Geplaatst: 19.06.2013 - 21:26
door Armin
Maar de cardanas wordt dus ook niet aangedreven naar de achterwielen. Dus zou je denken dat de haakse overbrenging voor al iets mee zou zijn. Of maak ik nu een denk fout?