Pagina 1 van 1

Aansluiting mistachterlicht aanhanger

Geplaatst: 16.06.2013 - 20:42
door Lysander
Goedenavond!

De theorie lijkt niet zo lastig, maar de praktijk valt wel eens tegen... Ik wil m'n 7 polige stekkerdoos bij de trekhaak vervangen door een andere, ook 7 polig, met schakelaar om het mistachterlicht van de auto uit te kunnen schakelen als ik die aan de aanhanger aan wil hebben.

Op de huidige stekkerdoos staat nu continu spanning waardoor de mistachterlichten van onze nieuwe 2e hands vouwwagen blijven branden, ook als het contact uit staat, het moet dus hoe dan ook anders.

De gedachte was de volgende.

Stekkerdoos verwisselen naar een uitvoering met schakelaar. Bedrading hetzelfde aansluiten, alleen de continu draad niet meer aansluiten.

Vanuit mistachterlicht van de auto de draad doortrekken naar trekhaak en via de schakelaar van de nieuwe stekkerdoos weer retour naar mistachterlicht.

Makkie...maar, dat mistachterlicht wordt in de auto gevoed door bedrading met een stekkertje. Hoe weet ik nu welke draad de voeding is van het mistachterlicht...blauw, wit, zwart, grijs...om er nou zomaar 1 door te knippen en later weer aan elkaar te knopen omdat het de verkeerde was vind ik wat jammer.

Betreft een V70 2001

Bedankt voor de reacties!


Lysander

Geplaatst: 16.06.2013 - 20:53
door Johan s60
Meten is weten maar ik dacht rose vd aanhangwagen bedrading (Stekker bij linker acherlicht), als het goed is regelt Volvo zelf de mistlamp uitschakeling vd auto, dit gebeurt middels een relais (boven het mistlicht relais vd auto) en wat software.

Het voordeel is dat je dan niet hoeft in te breken op de bestaande bedrading, en zo'n schakelaar in de contactdoos is erg gevoelig voor vuil en dus storings gevoelig

Geplaatst: 16.06.2013 - 20:56
door Oceanracer
Je kunt ook gewoon de zekering van de 12-voeding naar de 7-polige stekker verwijderen. Die zit links achterin de bagageruimte. En als je (weer) eens met een caravan op pad gaat, steek je hem weer terug.

Geplaatst: 16.06.2013 - 21:43
door lint
Een originele kabelboom met software aanpassing is ook een mooie oplossing.

Geplaatst: 18.06.2013 - 23:03
door Lysander
Dank voor de reacties, denk idd dat het de laatste oplossing zal moeten worden. Vanavond stekkerdoos bij trekhaak losgemaakt en maar weer vastgemaakt....bedrading zit er met een of ander materiaal op vastgeseald, je kunt nergens bij zonder het te slopen.

Geplaatst: 19.06.2013 - 00:38
door Thijs
Origineel werkt het goed zonder geknoei.

Geplaatst: 19.06.2013 - 08:15
door Oceanracer
Tótdat je er een caravan achter knoopt en je koelkast alleen aan gaat als je je mistachterlicht inschakelt...

Geplaatst: 19.06.2013 - 10:29
door snorremans
Oceanracer schreef:Tótdat je er een caravan achter knoopt en je koelkast alleen aan gaat als je je mistachterlicht inschakelt...
Dat is dus alleen met slecht weer camperen :P

Geplaatst: 19.06.2013 - 14:59
door Thijs
Oceanracer schreef:Tótdat je er een caravan achter knoopt en je koelkast alleen aan gaat als je je mistachterlicht inschakelt...
Als er iets niet werkt zoals bedoeld is er aan een van de kanten geknoeid.

Geplaatst: 19.06.2013 - 16:32
door Oceanracer
Nee hoor. Met een zevenpolige stekker moet je kiezen: óf een mistachterlicht op je aanhanger óf een constante stroomdraad voor de koelkast. Daar is dus niet mee geknoeid.

Geplaatst: 19.06.2013 - 16:42
door MN-NL
Dat is geen keuze meer sinds het mistachterlicht verplicht is gesteld op aanhangers. Toen is bij 7-polig de constante plus in voeding mistachterlicht veranderd.

Is ook de reden dat er (nog) zoveel aanhangertjes permanent met mistlicht aan rijden.....vaak hangt er een wat oudere auto voor ;-)

Gr. Marc

Geplaatst: 19.06.2013 - 16:45
door VolvoTech
Mistlamp en aanhanger...
WANNEER rijd je met een aanhanger in de mist?
Ik zou denk ik voor de koelkast spanning gaan als ik een caravan had die er aan gekoppeld moest kunnen worden...

In dat geval; de bedrading in de aanhanger onderbreken, lijkt me ook een stuk beter sowieso!

Geplaatst: 19.06.2013 - 19:11
door Oceanracer
Het onderbreken van de bedrading op de aanhanger is officieel niet toegestaan, net als het verwijderen van het lampje uit het mistlichtarmatuur. De bediening van het mistachterlicht op de aanhanger dient dus vanuit de auto te worden geschakeld. Dit hoeft echter weer niet vanaf de bestuurderstoel te gebeuren.

En als we nu toch bezig zijn:

Je hebt zelf de keuze of je het mistachterlicht van de auto wilt laten branden icm met dat van de aanhanger. Handig is anders, want het licht weerkaatst op de voorzijde van de aanhanger.

Er geldt een uitzondering voor aanhangers boven de 750 kg welke voor 1/1/'98 op kenteken zijn gezet. Deze hoeven geen mistachterlicht te hebben. Het mág dus wel. Ook voor auto's van voor die tijd is een mistachterlicht niet voorgeschreven en daarom is een mistachterlicht voor de aanhanger (zowel boven als onder de 750 kilo) dan ook niet verplicht.

Tot slot: de aanwezigheid van het mistachterlicht op de aanhanger tot 750 kilo is dus verplicht bij een auto vanaf '98, het gebruik van dit licht is daarentegen weer níet verplicht, ook niet bij dichte mist...

Re: Aansluiting mistachterlicht aanhanger

Geplaatst: 19.06.2013 - 19:19
door Oceanracer
De oplossing geef je dus zelf al aan:
Lysander schreef:Stekkerdoos verwisselen naar een uitvoering met schakelaar. Bedrading hetzelfde aansluiten, alleen de continu draad niet meer aansluiten.

Vanuit mistachterlicht van de auto de draad doortrekken naar trekhaak en via de schakelaar van de nieuwe stekkerdoos weer retour naar mistachterlicht.
Even kijken welke kleur naar het mistachterlicht gaat. :wink:

(Of, zoals ik eerder al zei, gewoon die zekering links achterin eruit trekken!)