Pagina 1 van 1

Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 09.11.2016 - 22:04
door jpwg001
Hallo allemaal,

Zoals in het voorsteltopic al gemeld is, heb ik drie weken geleden mijn vertrouwde V70 2.4T H5 uit 2001 ingeruild op een V70 D5 GT met 163 pk. Dit is mijn eerste diesel en mijn eerste automaat. Nu heb ik in de loop der jaren best wat kennis vergaard over een handgeschakelde versnellingsbak en een benzinemotor. Die kennis heeft me altijd het gevoel gegeven over hoe te koppelen en te schakelen. Ik denk ook dat ik met gevoel en met weinig verslijten rijd, koppel en schakel.

Nu ik voor het eerst een automaat bezit, ben ik benieuwd naar de techniek, om daar ook een gevoel mee op te bouwen. Ik heb daar ook wat vragen over. Bijvoorbeeld:
Bij een handbak stijgen toerental en snelheid altijd gepaard. Bij de GT stijgt eerst het toerental en de snelheid komt later pas. Zeker in 1, 2 en 3. Hoe komt dit?

Hoe zit een D5 in elkaar?

Is er iemand die een goede uitleg heeft? Liefst videobeelden/animatiebeelden. Ik ben best visueel ingesteld.

Ik hoop dat de kenners mij kunnen helpen. Ik wil het weten, omdat ik interesse in de techniek heb. Alvast bedankt voor de moeite.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 10.11.2016 - 15:59
door MN-NL
Bij een automaat, dus ook de GT, zit er een koppelomvormer tussen de bak en de motor. Die vervangt als het ware de koppeling bij handmatig schakelen. De koppelomvormer bestaat in wezen uit twee schoepenwielen in een oliebad. De olie zorgt voor de overdracht van het koppel maar is dus een vloeistof. Vandaar de minder directe overdracht van motor naar snelheid, dit duurt even. Anders zou een automaat ook nooit naar een andere versnelling gaan (dit itt tot de DSG bak van VW bijvoorbeeld, dat is in principe een combinatie van 2 versnellingsbakken plus koppeling, die afwisselend worden ingeschakeld).

Daarnaast is er nog een soort van directe koppeling. Als je een constante snelheid rijdt wordt die ingeschakeld, dan zakt je toerental nog een ietsje. Daarmee wordt het verlies in de bak dat er anders bij een automaat altijd is overbrugd.

Afhankelijk van hoever je het gaspedaal intrapt wordt er bij een lager of hoger toerental geschakeld. De Kick down (vol gas) zorgt vaak voor nog een extra versnelling terugschakelen, bijvoorbeeld voor inhalen.

Speel met de manier van gasgeven en je kan de GT in het gewenste toerengebied houden, voor zuinig of juist acceleratie, .....

En je kunt altijd nog met de hand schakelen, door pook naar links te zetten.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 10.11.2016 - 16:52
door Marcnij
Als je op YouTube zoekt op 'torque converter' en 'automatic transmission' kom je een boel leerzame video's tegen.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 10.11.2016 - 21:03
door BendW
Dat het toerental stijgt en de snelheid pas later komt is de typische eigenschap van GT.Dat is wat chauffeurs nu bedoelen met het traag reageren van de automaat.Ook merk je dat bij het hernemen enkele sec bedenk tijd nodig zijn.Ik heb in het verleden multitronic gereden en is het tegenovergestelde,toerental blijft constant en snelheid neemt toe.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 10.11.2016 - 21:16
door ufovolvo
De D5's hebben wel een beetje last van een turbogat onderin het toerenbereik. Ik heb er nu 10 jaar mee gereden en heb altijd gezegd: de eerste twee meter wil hij niet weg, maar daarna is hij nagenoeg onverslaanbaar. Als je na een tijdje "gevoel" bij de bak krijgt, kan je er machtig mee spelen. Even een beetje rustig wegrijden en zodra je voelt dat de bak "pakt" het gas erop...

De GT van mijn huidige benzine is wat betreft die eerste twee meter beter bij de les, maar toch mis ik nog steeds het machtige koppel van de D5 (en de 2.4D), al wordt dat wel steeds minder.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 10.11.2016 - 21:28
door BlackcurrantV70
Dat turbo gat is in latere modellen met twin turbo aardig aangepakt, de 6 traps automaat is ook al een stuk beter bij de les dan de 5 traps.

De 8 traps zou nog beter zijn maar daar heb ik nog niet mee gereden.

Ooit een powershift gehad en die was zo slecht dat ik die auto na 18 maand en 18.000km ingeruild heb voor een geartronic.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 00:01
door jpwg001
Hallo allemaal,

Dank jullie voor de info over de geartronic. Mijn auto schakelt precies zoals jullie omschrijven dat het werkt. Ik dacht dat het mijn geleving was, maar het klopt. Ik vind hem bij 70 km/u wat zoeken tussen versnelling 4 en 5. Maar het rijdt erg lekker.

Het hele topic van BlackcurrantV70 over de powershift heb ik gevolgd toen het actueel was. Op basis daarvan zal ik een powershift (in dat topic slowershift gedoopt) altijd laten staan.

Hebben jullie ook wat te delen over het werke van een diesel? Hoe werkt commonrailinspuiting? En dat soort zaken.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 08:22
door MN-NL
Oh de diesel, dat is (evenals benzine met inspuiting trouwens) bijna uitsluitend commonrail tegenwoordig. Verschil met benzine is dat diesel bij compressie vanzelf ontbrandt, benzine een vonk nodig heeft.

Diesel: De commonrail staat altijd onder (hoge) druk door de brandstofpomp. De injectoren zijn aan de ene kant op de commonrail aangesloten, aan de andere kant steken ze in de cylinder. Via elektronische regeling wordt de injector op het juiste moment geopend zodat brandstof fijn in de cylinder wordt verneveld. De cylinder maakt zijn compressie af en je krijgt een spontane ontbranding die de zuiger weer de andere kant op duwt en aldus de krukas aandrijft. Dat in jouw geval 5x en omdat een cylinder maar 1x per 2 omwentelingen een ontbranding heeft wordt er bij de D5 (5cyl) dus elke 144 graden omwenteling (720/5) van de krukas een cylinder ontstoken. Daarom die mooie rondloop bij de 5-cylinder: de ontstekingen zijn mooi 'rond' verdeeld.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 09:43
door jpwg001
Dank je. Dus als ik het goed begrijp is er per cilinder 1x ontbrandin, dan niet, dan weer wel... Etc. Waarom niet bij elke slag?

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 11:00
door Hans oet Twent
Eigenlijk is is de D5 met de 163 PK motor en de GT bak erachter een fantastische combinatie. Het is geen stoplichtsprinter maar een echte cruise auto voor de lange stukken en erg plezierig om mee te rijden. Inmiddels heeft jouw auto al wat ervaring. Goed onderhoud is een pré.
Na verloop van tijd kan er wat 'slip' in de bak ontstaan. Dat wil niets anders zeggen dat de bak teveel slipt net als met een slippende koppeling zeg maar. Toerental valt dan in een vloeiend lijn terug. Valt best mee te rijden maar is in feite niet goed. Toerental moet na overschakelen in één keer terugvallen en dan moet de bak de volgende versnelling weer vloeiend oppakken. doet hij dat niet dan is wellicht een flush van de automaat bak een oplossing. Spoelen spoelen spoelen en nieuwe olie er op. (Gaat ie wel fijn vinden sowieso!)
Mooie vd GT is dat je er ook plezierig handmatig mee kunt schakelen. In de bergen is dat wel een uitkomst. je gaat de berg op in een bepaalde versnelling en in die versnelling ga je de berg ook weer af. Ook hier geldt weer het is geen scheur ijzer. De 340NM doen hun werk prima en geduld is een schone zaak. Bovendien maak je dan niets kapot.
In NL op de autobaan kun je in een bepaalde situatie best op de motor afremmen. Je zet hem gewoon handmatig en tikt hem van 5 ff terug in 4 om af te remmen, daarna weer in D en de bak pakt het net zo makkelijk weer op.

Advies is wel om bij een zware last die je achter de hangt altijd handmatig te schakelen zoals je dat ook met een schakel auto zou doen. Stel een caravan erachter gewoon op de autobaan maximaal in de 4 zetten. In NL kan 5 ook wel hoor maar in heuvelachtig gebied absoluut niet. De water- en Oliepomp maken dan weliswaar meer toeren, maar pompen de vloeistoffen sneller door het blok. ook dat gaat hij fijn vinden. Nog plezieriger is de bak wordt dan niet te warm. Op de cruise rijden in D met last erachter is Not Done! Daarmee is de kans op schade te groot.

Voor de rest, gewoon genieten van deze fantastische auto!

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 11:05
door MN-NL
Dat is het viertakt principe:



(in goed Duits ;-) )

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 14:21
door jpwg001
Hans oet Twent schreef: Eigenlijk is is de D5 met de 163 PK motor en de GT bak erachter een fantastische combinatie. Het is geen stoplichtsprinter maar een echte cruise auto voor de lange stukken en erg plezierig om mee te rijden. Inmiddels heeft jouw auto al wat ervaring. Goed onderhoud is een pré.
Na verloop van tijd kan er wat 'slip' in de bak ontstaan. Dat wil niets anders zeggen dat de bak teveel slipt net als met een slippende koppeling zeg maar. Toerental valt dan in een vloeiend lijn terug. Valt best mee te rijden maar is in feite niet goed. Toerental moet na overschakelen in één keer terugvallen en dan moet de bak de volgende versnelling weer vloeiend oppakken. doet hij dat niet dan is wellicht een flush van de automaat bak een oplossing. Spoelen spoelen spoelen en nieuwe olie er op. (Gaat ie wel fijn vinden sowieso!)
Mooie vd GT is dat je er ook plezierig handmatig mee kunt schakelen. In de bergen is dat wel een uitkomst. je gaat de berg op in een bepaalde versnelling en in die versnelling ga je de berg ook weer af. Ook hier geldt weer het is geen scheur ijzer. De 340NM doen hun werk prima en geduld is een schone zaak. Bovendien maak je dan niets kapot.
In NL op de autobaan kun je in een bepaalde situatie best op de motor afremmen. Je zet hem gewoon handmatig en tikt hem van 5 ff terug in 4 om af te remmen, daarna weer in D en de bak pakt het net zo makkelijk weer op.

Advies is wel om bij een zware last die je achter de hangt altijd handmatig te schakelen zoals je dat ook met een schakel auto zou doen. Stel een caravan erachter gewoon op de autobaan maximaal in de 4 zetten. In NL kan 5 ook wel hoor maar in heuvelachtig gebied absoluut niet. De water- en Oliepomp maken dan weliswaar meer toeren, maar pompen de vloeistoffen sneller door het blok. ook dat gaat hij fijn vinden. Nog plezieriger is de bak wordt dan niet te warm. Op de cruise rijden in D met last erachter is Not Done! Daarmee is de kans op schade te groot.

Voor de rest, gewoon genieten van deze fantastische auto!
Ik heb niet het idee dat de bak veel slip vertoont. Hij valt mooi in een keer terug. Dat flushen ga ik sowieso laten doen. Mijn eigen specialist kan het (Sanders in Veldhoven). Ik ben het met je eens dat de auto heerlijk cruist. Traag is hij niet, maar het verschil met de 200pk 2.4T is er wel degelijk. Ik vind het een heel comfortabele combinatie, die D5 aan een GT.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 14:23
door jpwg001
Ik heb geen trekhaak, dus die last komt er niet achter, overigens.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 11.11.2016 - 14:57
door Jers3n
MN-NL schreef:.....
Dat in jouw geval 5x en omdat een cylinder maar 1x per 2 omwentelingen een ontbranding heeft wordt er bij de D5 (5cyl) dus elke 144 graden omwenteling (720/5) van de krukas een cylinder ontstoken. Daarom die mooie rondloop bij de 5-cylinder: de ontstekingen zijn mooi 'rond' verdeeld.
Reken-technisch wellicht correct, maar omdat er maar 360 graden in een cirkel zitten is dat effectief dus elke 72 graden. (Zet maar eens 5x144 graden uit op een cirkel en je zult zien dat dat overeen komt met elke 72 graden)

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 12.11.2016 - 11:49
door w.stif
Onze vorige D5 had een GT bak, je kon dus idd zelf schakelen, maar ja waarom?
Een caravan heb ik nooit getrokken, wel heb ik eens in de sneeuw zitten spelen, met de eerste tweede en derde versnelling de auto had toen AWD dus dat was wel even leuk.
Onze huidige D5 heeft een gewone automaat en doet het perfect, onlangs heb ik hem laten flushen bij een volvo specialist, niet omdat hij slecht schakelde hoor maar omdat de olie er bijna 100dkm inzat, het werd dus wel weer eens tijd. Overigens merk ik geen verschil van voor en na de oliewissel.

Zelf ben ik altijd een diesel liefhebber geweest, ik weet niet waarom maar misschien krijg je dat van huis uit mee, vroeger lekkere "snelle"turbo diesels van vw gehad nu dus al mijn tweede D5.
Mijn zoektocht was destijds: een snelle diesel met een betrouwbare automaat!
Mijn vrouw voegde daar aan toe dat het beslist een station moest zijn, ( we hebben kinderen en dan schijnt dat te horen ofzo) oke goed maar dan wel eentje zonder dakdragers (geen gezicht vind Ik) helaas is dat laatste niet gelukt.
(hier is overigens ook een topic van "het dakdragers wissel topic".)

Diesel rijdt zoveel fijner/betrouwbaarder je komt zoveel verder op een liter.
Ooit heb ik eens iemand horen zeggen dat de warmte van de kachel 's winters lekkerder is dan van zijn benzine collega's

Wel heb je een omslag natuurlijk onder de 15dkm perjaar zou ik geen diesel kopen, ook ivm met de 3maandelijkse schrik:-)

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 12.11.2016 - 12:11
door jpwg001
Ik rijd er om en nabij de 20.000 per jaar. Ook ik vind een diesel lekker lopen. Mijn vader reed altijd diesels van de zaak. Ik ben er ook min of meer mee opgegroeid.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 12.11.2016 - 19:07
door Fredhead
w.stif schreef: Wel heb je een omslag natuurlijk onder de 15dkm perjaar zou ik geen diesel kopen, ook ivm met de 3maandelijkse schrik:-)
Daarom betaal ik per maand, al blijft het schrikken :'(

Zag vanmorgen dat ik dit jaar over de 40.000 km heen ga, dus geloof wel dat ik het eruit haal.
En ben het er helemaal mee eens dat het onwijs fijn rijd! Ondanks dat ik een vlotte benzine ook goed kan waarderen zou ik voor dagelijks bij een diesel blijven zolang ik deze eruit haal qua kilometers.

Re: Hoe werkt een GT en een D5?

Geplaatst: 12.11.2016 - 21:52
door MN-NL
Jers3n schreef:
MN-NL schreef:.....
Dat in jouw geval 5x en omdat een cylinder maar 1x per 2 omwentelingen een ontbranding heeft wordt er bij de D5 (5cyl) dus elke 144 graden omwenteling (720/5) van de krukas een cylinder ontstoken. Daarom die mooie rondloop bij de 5-cylinder: de ontstekingen zijn mooi 'rond' verdeeld.
Reken-technisch wellicht correct, maar omdat er maar 360 graden in een cirkel zitten is dat effectief dus elke 72 graden. (Zet maar eens 5x144 graden uit op een cirkel en je zult zien dat dat overeen komt met elke 72 graden)
Niet helemaal.....je krijgt per omwenteling van de krukas bij een 5-cyl dus 2,5 ontsteking. Daarom elke 144 graden. Jouw 72 past bij een 10 cylinder. Dat rijdt pas soepel :-)

Overigens zorgt juist dat niet-hele getal van 2,5 voor de soepele loop: een 4 cyl ontsteekt precies op elke 180 graden en dat geeft dus extra resonantie omdat elke keer in dezelfde richting kracht wordt uitgeoefend.