Pagina 1 van 2
Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 09:34
door Bart Giesen
Ik heb door de dealer een standkachel laten plaatsen. Ik heb 3 opties;
-directe start
-start 1 op bepaald tijdstip
-start 2 op bepaald tijdstip
Vooral bij de tweede en derde optie snap ik iets niet. Vanochtend bijvoorbeeld heb ik hem 0600u gezet. Dus, ik verwacht dat om 0600u de kachel stopt, de motor op bedrijfstemp. is en het interieur idem. Wat blijkt; motor is niet op bedrijfstemp, binnen is het wel lekker warm. Maar om 0605u draaide de kachel nog steeds.
Zelfde had ik gister; staat op 1545 ingesteld. Om 1555u draait hij nog steeds, auto is lekker warm, maar het blok niet op bedrijfstemp.
Mijn vraag;
-waarom stopt de kachel niet op de ingestelde tijden?
-waarom word het motorblok niet warm(er). Denk dat de wijzer nu tussen koud / bedrijfstemp. zit.
Re: Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 10:27
door evert65
misschien is het een modulerend/zelf lerend systeem
en moet de kachel even wennen ?
Re: Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 10:29
door lint
Volgens mij is dit normaal, de kachel blijft altijd nog even werken na de ingestelde tijd en de koelvloeistof is warmer maar niet op de normale bedrijfstemperatuur.
Re: Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 10:51
door Bart Giesen
Ow ok, ik was in de veronderstelling dat het water zo rond de 80 a 90 graden zou worden gebracht. En waarom is het, dat die kachel nog even blijft draaien dan?
Re: Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 17:40
door 1-wiel
Water wordt tot 72 graden verwarmd. Is vanwege het feit dat anders thermostaat open gaat en de warmte verloren gaat naar de radiateur etc.
Kachel blijft nog nadraaien vanwege warmte afvoer en veiligheids overweging.
Re: Standkachel
Geplaatst: 24.12.2014 - 19:18
door Jers3n
Na draaien, ca 10 minuten, is m.i. vooral tbv de mogelijke uitloop op je geplande vertrek tijd. Hier/nu minder van toepassing, maar in echt koude omstandigheden prettig omdat de warmte erg snel vervliegt, zeker uit de cabine. Daarnaast stopt de kachel na een handmatige stop direct, enkel de ventilator blijft dan nog wel een klein minuutje ofzo nablazen.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 10:08
door Bover
Als je de motor start nadat je hebt voorverwarmd draait de standkachel mee om sneller te verwarmen. Dat maakt een stuk uit in comfort..
Daarnaast met vorst heb ik nog nooit mijn blok op bedrijfsterp gezien met de standkachel. Het is een combi:
1. ruiten ontdooien en warm interieur
2. voorwarmen koelvloeistof, niet het blok.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 10:47
door Jers3n
Bover schreef:
Als je de motor start nadat je hebt voorverwarmd draait de standkachel mee om sneller te verwarmen. Dat maakt een stuk uit in comfort...
Dat meedraaien na starten gebeurt altijd als het buiten koud genoeg is (kan iets variƫren, maar bij ons onder de +4) en het auto/interieur niet warm genoeg, dat is de hulpverwarmingsfunctie. Dat functioneerd dus ook onafhankelijk van het voorverwarmen, maar puur op de combi buitentemp en warmtevraag tbv het interieur bij 'niet voldoende warme motor'.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 10:51
door Bover
De waarden bij de standkachel zoals de temp koelvloeistof e.d. zijn in te stellen via de VIDA
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 12:41
door lint
Maar de temperatuur van de koelvloeistof zal altijd lager zijn dan de openingstemperatuur van de thermostaat.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 12:56
door Bover
Nou dat weet ik niet zeker of dat zo is Lint. Ik heb via Vida gezien dat temp op kan lopen tot 85gr als ik goed gezien heb
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 13:23
door lint
Wat is de openingstemperatuur van de thermostaat?
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 16:28
door Bover
ik dacht 80gr' . In de scheepvaart kun je verschillende parameters pakken bij een thermostaat.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 16:30
door lint
Maar dan warm je al de koelvloeistof op als de thermostaat open gaat. lijkt mij niet handig, wel is je motor dan warmer.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 16:45
door Bover
Voorzover ik weet als amateur is koelvloeistof in kleine circuit warm en blijft in kleine circuit draaien om interieur te verwarmen.
de standkachel slaat aan en af bij bereiken max temp voordat grote circuit opengaat.
Bij starten van de motor draait standkachel bij om sneller op motorterp te komen.
Any way: je rijdt nooit met een super koude motor weg. Alle beetjes helpen.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 17:04
door Jers3n
Nooit met een super koude motor geldt natuurlijk alleen indien je ook voorverwarmt, als je dat niet doet is de motor bij starten gewoon koud hoor!
En alleen als het, zoals al eerder gemeld, koud gemoeg is zorgt de hulpverwarming er dan voor dat het verwarmingscircuit sneller warmte af kan geven tbv het interieur.
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 17:39
door Bover
JERS: JE hebt gelijk dat motorolie niet is voorverwarmd, maar de motor komt bij koude wel sneller op temp ook bij kortere ritten.
Maar belangrijkste is noooooooit meer ruiten krabben en comfortabel in warme interieur en colbertje aan het haakje...
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 18:34
door Bart Giesen
Allen bedankt voor de reacties. Jammer, ik had namelijk ook de hoop dat het blok wat op warmte gebracht zou worden

Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 19:13
door Bover
Het motorblok kan simpel met een verwarmingsspiraal op 220V. IS gewoon te koop en te monteren.
http://www.volvo-forum.nl/viewtopic.php?p=774204 zie dit topic!
h gr Bob
Re: Standkachel
Geplaatst: 25.12.2014 - 20:10
door eric vermeer
Motorblok wordt wel op temperatuur gebracht.
De standkachel is in serie aangesloten op het kachel systeem wat dus wil zeggen dat het verwarmde koelwater van de standkachel naar de kachelradiateur wordt gepompt en vervolgens gaat het water door het motorblok weer terug naar de standkachel om weer verwarmt te worden.
Als het koelwater genoeg warmte heeft gaat de interieur-ventilator draaien om het interieur te verwarmen.
Uiteindelijk als de ingestelde tijd is aangebroken zal het koelwater op ongeveer 75-80 zitten, dit is de maximum temp wat te bereiken is omdat anders kans bestaat dat de thermostaat open gaat en er warmte verloren gaat en zo verspilde energie. je ziet dat de temp-meter van de motor dan 2 streepjes van het midden af staat.
Dus motor is dan bijna op temperatuur maar de olie dus NIET. deze wordt na de motorstart wel snel opgewarmd door de warmtewisselaar.